Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów (inhalatorów), które różnią się od siebie zarówno konstrukcją, rozmiarem, sposobem, w jaki rozpylają lekarstwo, ceną, a nawet typem leków, jakie mogą być w nich podawane. Każdy z nebulizatorów zamienia płynne lekarstwo w aerozol, umożliwiając inhalację leku, ale każdy typ nebulizatorów robi to w inny sposób. Czym różnią się od siebie: nebulizator membranowy, nebulizator siateczkowy, nebulizator pneumatyczny i nebulizator ultradźwiękowy?
Nebulizatory pneumatyczne
Najczęściej stosowany typ nebulizatorów, nebulizator pneumatyczny zamienia płynne lekarstwo w leczniczą mgiełkę przy pomocy sprzężonego powietrza przepływającego przez dyszę. Nagłe rozprężenie powietrza zasysa z nebulizatora płynne lekarstwo i dzięki dużej prędkości, powietrze rozprasza je w drobną mgiełkę. Porcja lekarstwa, która nie zostaje prawidłowo rozproszona, zostaje zablokowana przez odpowiednią osłonę i wraca do zbiornika leku, podczas gdy drobna mgiełka przedostaje się dalej, skąd może być inhalowana. Nebulizatory pneumatyczne starego typu wytwarzały aerozol o szerokim widmie wielkości cząsteczek, co oznaczało, że nadawały się one głównie do inhalacji górnej części dróg oddechowych. Na szczęście w ostatnich latach nebulizatory pneumatyczne zostały udoskonalone i oferują zakres zbliżony do wysokosprawnych inhalatorów ultradźwiękowych, umożliwiając tym samym leczenie chorób drzewa oskrzelowego, a nawet regionu pęcherzykowego.
Inhalatory pneumatyczne stworzone są z myślą o podawaniu precyzyjnych i niewielkich dawek leku, przez co są mało skuteczne w nawilżaniu dróg oddechowych przy pomocy soli fizjologicznej. W trakcje nebulizacji zaleca się, by trzymać głowicę rozpylającą możliwie w pionowej pozycji. Jeżeli wydobędzie się z niej odgłos bulgoczącego płynu, należy lekko potrząsnąć głowicą, umożliwiając tym samym rozproszenie pełnej dawki płynnego leku. Na rynku dostępne są również głowice rozpylające, umożliwiające inhalację leżącego pacjenta oraz zapobiegające wylaniu leku po upuszczeniu głowicy.
Nebulizatory ultradźwiękowe
W nebulizatorze (inhalatorze) ultradźwiękowym zamiana płynnego lekarstwa w aerozol odbywa się za sprawą energii fal ultradźwiękowych, przenoszonych do substancji leczniczej za pomocą cieczy pośredniej. Źródłem fal jest przetwornik (drgająca płytka), która wytwarza fontannę aerozolu, wydmuchiwego przez rurę aerozolową i dostarczanego do pacjenta. Utworzone w ten sposób mikroskopijne kropelki płynnego leku, wdychane są wraz z powietrzem i docierają przede wszystkim do dolnych partii dróg oddechowych – oskrzeli i płuc. W zależności od producenta jakość inhalatora ultradźwiękowego może się znacząco różnić. Najnowocześniejsze modele ultradźwiękowe – takie jak nebulizator TAJFUN – charakteryzują się trwałością i gęstością wytwarzanego aerozolu, co skraca wymagany czas inhalacji i sprawia, że doskonale nadają się one do nawilżania dróg oddechowych przy użyciu soli fizjologicznej, leczniczych wód uzdrowiskowych oraz rozrzedzania zalegającej wydzieliny lekami mukolitycznymi. Nebulizator ultradźwiękowy TAJFUN ma 10-cio krotnie większą wydajność aerozolu od typowego nebulizatora pneumatycznego i nawet 15-o krotnie większą od nebulizatora siateczkowego.
Inhalatory ultradźwiękowe nie posiadają kompresora, dzięki czemu funkcjonują niemal bezgłośnie – jest to dodatkowy atut, który docenią zwłaszcza rodzice opiekujący się chorymi dziećmi oraz osoby stosujące nebulizację w nocy. Inhalator TAJFUN umożliwia skorzystanie z dodatkowej funkcji podgrzewania aerozolu, która pomaga zapobiec wyziębieniu płuc przy dłuższej inhalacji. Inhalatory ultradźwiękowe nie powinny być używane do podawania antybiotyków oraz leków sterydowych, gdyż ultradźwiękowa produkcja aerozolu może wpływać destrukcyjnie na białka wchodzące w skład tych leków.
Nebulizator membranowy i Nebulizator Siateczkowy.
Nebulizator membranowy, zwany również siateczkowym, należy również do inhalatorów elektronicznych, tak samo, jak nebulizator ultradźwiękowy. W inhalatorze siateczkowym wibrująca membrana przepycha płynny lek przez mikrometrowe otworki (siateczka – ang. mesh), zamieniając go tym samym w aerozol o bardzo precyzyjnym rozmiarze pojedynczych kropelek. Nebulizator membranowy to najnowocześniejszy typ nebulizatora, który nadaje się do podawania wszystkich rodzajów leków przeznaczonych do nebulizacji. Nebulizator membranowy jest bardzo wydajny i precyzyjny. W pełni wykorzystuje zaaplikowaną do inhalatora dawkę leku, co oznacza, że resztki leku nie pozostają w nebulizatorze po zakończeniu inhalacji. Ponadto niektóre z nich np. Pocket Air, umożliwiają prowadzenie zabiegu w pozycji leżącej, co w połączeniu z bezgłośną pracą pozwala na inhalację małego dziecka nawet podczas snu. Inhalator siateczkowy może być jednak droższy od inhalatorów pneumatycznych dostępnych na rynku.
Należy pamiętać, że najlepszy rodzaj inhalatora to ten, który najbardziej odpowiada zaleconej przez lekarza kuracji, jak i osobistym potrzebom pacjenta i nie sposób wskazać najlepszego modelu odpowiadającego wszystkim pacjentom. W nebulizacji bardzo istotne jest: staranne i prawidłowe przygotowanie leku, prawidłowo wykonana inhalacja oraz to, do jakiej partii układu oddechowego ma dostać się lek. Nawet najlepszy lek z najdroższego nebulizatora podawany niewłaściwie, nie przynosi choremu korzyści, dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jeżeli nebulizator membranowy jest używany regularnie, średnio co rok, niezbędna jest wymiana jego membrany. Podobne zalecenia dotyczą nebulizatorów pneumatycznych, w tym przypadku należy wymieniać głowicę rozpylającą oraz filtr powietrza raz na rok. Każdy z zakupionych u nas nebulizatorów posiada informację dotyczącą tego, które jego części powinny być wymieniane i po jakim okresie. Na szczęście kontaktując się z nami, możesz zakupić dowolną z części nebulizatora w przypadku jej zużycia, uszkodzenia lub zagubienia.