Inhalator dla dzieci: Jak mogę pomóc mojemu dziecku korzystać z nebulizatora?

Nebulizatory to urządzenia stosowane do leczenia schorzeń płucnych, takich jak astma, mukowiscydoza i inne choroby układu oddechowego. Zamieniają one płynne lekarstwo w mgłę, która jest wdychana bezpośrednio do płuc, za pośrednictwem maski lub ustnika. Tradycyjne inhalatory proszkowe, nie mogą być stosowane przez niemowlęta i mogą być trudne do prawidłowego użytkowania przez dzieci, dlatego nebulizatory są często najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o leczenie schorzeń dróg oddechowych u dzieci. Jednakże, aby leczenie było skuteczne, dziecko musi siedzieć spokojnie przez 10-20 minut i oddychać wystarczająco głęboko, aby lek dostał się głęboko do płuc – lub innej części układu oddechowego, do którego ma dotrzeć lek. Jeśli posiadasz małe dziecko, wiesz, jak trudne może być skłonienie go do współpracy. Niektóre, słabszej jakości nebulizatory, generują dużo hałasu, tworząc w dodatku potencjalnie sytuację, w której dziecko może się bać lub nie lubić nebulizacji. Na szczęście są kroki, które możesz podjąć, aby uczynić zabiegi łatwiejsze i milsze dla twojego dziecka, a tym samym upewnić się, że lek jest przez nie prawidłowo wchłaniany.

 

Inhalator dla dzieci: Punktualne zabiegi

Zaplanuj swoje zabiegi na tę samą godzinę każdego dnia. Jeśli Twoje dziecko wie, czego się spodziewać, wkrótce zaakceptuje swoje leczenie w ramach codziennej rutyny i będzie mogło łatwiej do nich przywyknąć.

 

Pozytywne określenia

Jeśli twoje dziecko boi się maski nebulizatora, możesz wymyślić pomysłowy zamiennik. Dodaj, że jest to “maska pilota”, czy “maska strażaka”. Możesz wówczas nazywać zbliżające się leczenie jako: “Będziemy się teraz bawić w strażaka/pilota”. Na tym etapie, dziecko nie musi znać takich medycznych określeń jak nebulizacja czy inhalacja – ma jedynie prawidłowo je wykonywać. Możesz nawet pokazać dziecku film o pilotach lub astronautach noszących maski, żeby dodatkowo zmotywować dziecko do ich założenia. Możesz również mówić “uruchamiamy silniki” gdy włączysz nebulizator, by zamienić cały proces nebulizacji w zabawę.

Oglądanie bajki

Obejrzyj krótki film na DVD, filmik z internetu lub program telewizyjny podczas leczenia dziecka. Pomoże to odciągnąć uwagę dziecka, utrzymać je w prawidłowej pozycji siedzącej, oraz skojarzyć proces nebulizacji ze wspólnym oglądaniem bajki. Oczywiście w zależności od dziecka, bajka TV może być zastąpiona czytaniem mu bajki lub kolorowaniem czy inną zabawą – jednak powinny być to czynności, w których trakcie dziecko zachowa odpowiednią pozycję siedzącą i nie będzie chciało zdjąć maski lub wyjąć ustnika. Jeżeli daną bajkę lub zabawę będziecie robić tylko w trakcie nebulizacji, dziecko może samo dopominać się „nebulizacji”, kojarząc ją z ulubioną zabawą.

 

Cichy inhalator dla dziecka

Kup przyjazny dla dzieci nebulizator. Istnieje mnóstwo cichszych modeli zaprojektowanych specjalnie z myślą o dzieciach – znajdą je Państwo również w naszej ofercie. Głośne działanie starego typu nebulizatorów dla dorosłych może być irytujące i niepokojące dla dzieci. W dodatku wybranie zabawnego modelu nebulizatora – na przykład takiego w kształcie biedronki – sprawi, że czas leczenia będzie bardziej kojarzyć się dziecku z zabawą niż leczeniem.

 

Nagradzanie dziecka

Kiedy Twoje dziecko będzie grzecznie współpracować z Tobą w trakcie nebulizacji, nagradzaj je pochwałą lub smakowitą przekąską. Gratulowanie dziecku dobrze wykonanego zadania, to jedno z najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań – nie, tylko jeżeli chodzi o nebulizację.

 

Osobisty inhalator dla dzieci

Pozwól dziecku nazwać nebulizator lub wymyślcie nazwę razem – dzieci często nazywają swoje ulubione zabawki, stają się one przez to bardziej osobiste i lubiane. Możecie również udekorować nebulizator naklejkami. Upewnij się, że naklejki nie są nałożone na żadną z funkcjonalnych części urządzenia. Pamiętaj, że po długim okresie funkcjonowania, niektóre modele nebulizatorów mogą być gorące, dlatego naklejki powinny być nałożone przed pracą nebulizatora.

 

Umilenie czasu nebulizacji jest nie tylko ułatwieniem procesu inhalacji. Dzieci, które nie współpracują, nie trzymają maski ani ustnika prawidłowo lub płaczą podczas leczenia, mogą nie otrzymać właściwej dawki leku. Poddenerwowanie lub płacz może również zwiększyć prawdopodobieństwo zaostrzenia astmy, dlatego dbanie pozytywne nastawienie Twojego dziecka do nebulizacji jest ważne dla jego udanego leczenia. Jeśli żadna z tych technik nie zadziała, porozmawiaj ze swoim pediatrą lub pulmonologiem.