Aparat do inhalacji – czy używasz go poprawnie?

inhalator-elisir-rhinoclear

Nebulizatory zamieniają płynne lekarstwo w mgiełkę, dzięki czemu umożliwiają inhalację leku i jego łatwe przedostanie się do poszczególnych rejonów układu oddechowego. Wystarczy usiąść, założyć maskę, uru-chomić inhalator i oddychać, a lek dostanie się do układu oddechowego wraz ze wdychanym powietrzem. Warto jednak wiedzieć jak poprawnie stosować aparat do inhalacji, tak by działał on, jak najefektywniej.

Po pierwsze należy wspomnieć o tym, że w zależności od producenta, inhalator lub nebulizator może być inaczej skonstruowany, a w rezultacie działać inaczej, dlatego naprawdę powinniśmy zapoznać się z dołączonymi do zakupionego urządzenia instrukcjami. Są one napisane w przystępny i zrozumiały sposób, a ze względu na różnice w inhalatorach dostępnych na rynku mogą obowiązywać je różne zasady użytkowania i konserwacji. Mimo to istnieje kilka wspólnych zasad, które warto znać, gdy posiadamy swój własny aparat do inhalacji.

Zanim uruchomisz aparat do inhalacji:

  1. Dobrze umyj ręce i zadbaj o czystość miejsca, w którym będzie używany aparat do inhalacji, by zminimalizować szansę na przedostanie się zanieczyszczeń powietrza do inhalatora.
  2. Upewnij się, że akcesoria do inhalacji są prawidłowo podłączone. Podczas mycia akcesoria są rozmontowywane, zwróć uwagę zwłaszcza na mały element nebulizatora jakim jest dysza, aby koniecznie znalazła się na swoim miejscu zanim przystąpisz do inhalacji. Brak tego elementu skutkuje brakiem rozpylania leku.
  3. Jeżeli przewód doprowadzający powietrze nie jest szczelny, lek będzie nieprawidłowo rozpylany. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w głowicy rozpylającej spowoduje, że cały proces inhalacji nie będzie w pełni efektywny.
  4. Kiedy używasz maski, upewnij się, że prawidłowo przylega ona do twojej twarzy, by zapobiegać marnowaniu się rozpylonego lekarstwa.
  5. Jeżeli możesz, do inhalacji wybieraj ustnik, który powinieneś szczelnie objąć ustami. Przy tym sposobie aplikacji aerozolu straty leku są najmniejsze. Pamiętaj, aby wtedy oddychać przez usta. W razie potrzeby zastosuj klips na nos.
  6. Gdy napełniasz głowicę rozpylającą lekiem, upewnij się, że jest ona trzymana w pozycji pionowej, by unikać rozlewania się lekarstwa, ale pamiętaj, że niektóre nebulizatory np. RF6, RF7, mogą pracować w pozycji poziomej. Umożliwiają wtedy inhalację lezących pacjentów (np. dziecko podczas snu)
  7. Aby mieć pełną kontrolę nad dawkowaniem leku zgodnie z zaleceniami lekarza, zastosuj zawór oszczędzania leku, który jest często dołączany do inhalatorów pneumatycznych.
  8. Podczas wykonywania zabiegów przyjmij wygodną pozycje, siedzącą lub lezącą. Wykonuj spokojne, powolne i głębokie wdechy przez usta, a na szczycie wdechu na chwilę zatrzymaj oddech. Taki za-bieg zwiększy depozycję leku w płucach.
  9. Oddychaj w ten sposób, aż do momentu opróżnienia głowicy rozpylającej.
  10. Zabieg inhalacyjny powinien trwać od 5 do 10 minut.
  11. W razie, kiedy potrzebujesz przerwy podczas zabiegu, nebulizator możesz założyć na specjalny uchwyt w inhalatorze.
  12. Po zakończonej inhalacji wypłucz usta.
  13. Zwróć uwagę czy twój inhalator przeznaczony jest do pracy ciągłej. Jeżeli nie, pamiętaj, żeby nie przekroczyć zalecanego czasu działania urządzenia, wtedy unikniesz jego przegrzewania się. Jeżeli więcej niż jedna osoba korzysta z aparatu do inhalacji, o ile to możliwe zrób odstęp pomiędzy inhalacjami, gdy ich łączny czas przekracza maksymalny dopuszczalny czas pracy urządzenia.
  14. Po zakończeniu pracy inhalatora, wyłącz go i odłącz wtyczkę z kontaktu.
  15. Po każdorazowej inhalacji umyj aplikatory urządzenia tj. maskę lub ustnik a w szczególności głowicę rozpylającą i dyszę w niej umieszczoną. Użyj ciepłej wody z detergentem, a następnie wypłucz pod bieżącą wodą.
  16. Raz w tygodniu zalecana jest domowa dezynfekcja, np. roztworem wody z octem – 1 część octu i 3 części wody. Zanurz akcesoria na 60 minut, a następnie wypłucz pod bieżącą wodą.
  17. Połóż umyte elementy na papierowym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia.
  18. Bardzo dobrą praktyką jest krótkotrwałe (15 ÷ 30 s) włączenie aparatu z podłączoną (pustą) głowi-cą rozpylającą, aby usunąć z niej pozostałości wody i leku oraz ostatecznie wysuszyć dyszę.
  19. Pod żadnym pozorem nie przepychaj zapchanej dyszy igłą, spowoduje to rozkalibrowanie nebulizatora i zmianę parametrów aerozolu. W takiej sytuacji zamocz dyszę w ciepłej wodzie i zostaw na całą noc, a następnie ponownie spróbuj przedmuchać sprężonym powietrzem.
  20. Po wysuszeniu akcesoria zapakuj do pudełka lub specjalnego schowka w inhalatorze.
  21. Raz do roku wymieniaj głowicę rozpylającą. Taki zabieg zapewni stałe spektrum cząstek aerozolu w twoim nebulizatorze.
  22. Należy okresowo sprawdzać czystość filtra. Filtra nie wolno myć ani stosować ponownie po oczyszczeniu. Regularna wymiana filtra gwarantuje niezawodną i wydajną pracę sprężarki.
  23. Przy zakupie inhalatora sprawdź, czy sprzedawca zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, oraz dostępność oryginalnych akcesoriów, które należy okresowo wymieniać.

Warto stosować się do tych zasad, gdyż prawidłowo użytkowany aparat do inhalacji będzie ci po prostu służył dłużej, a terapia inhalacyjna będzie bardziej efektywna i skuteczna. Inhalator – jak inne elektryczne urządzenia – może przestać prawidłowo działać, jeżeli nie jest odpowiednio użytkowany. Kiedy po wielokrotnym użytkowaniu, masz wrażenie, że twój aparat do inhalacji przestał prawidłowo funkcjonować, możesz skontaktować się z producentem, by pomógł Ci odnaleźć przyczynę wadliwe-go działania urządzenia.